کمبود ویتامینD و ریزش مو

کمبود ویتامینD و ریزش مو

 

مترجم: حمید وثیق زاده
منبع: راسخون
 

چگونه کمبود ویتامین D و ریزش مو به یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند؟ آیا ویتامین D فقط برای سلامت استخوانها مهم است؟ جهت پی بردن به این موارد، لازم است در مورد ارتباط میان ویتامین D و سلامت مو آگاهی بدست آورید.
اغلب ویتامینD را ویتامین آفتاب می‌نامند، به این دلیل که براحتی می‌تواند توسط بدن با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در صبح زود کسب شود. با این حال، خیلی کم متوجه این موضوع هستیم که این روزها بندرت زمانی را صرف سپری کردن زیر آفتاب طراوت بخش می‌کنیم. این بدان معناست که ویتامینD در سطوح پایین‌تری در بدن وجود دارند که ازطریق چندین نشانه آشکار می‌شود. یکی از این علائم ضعیف شدن ریشه‌ی مو، از دست دادن رنگ طبیعی مو و ریزش آن است.

چگونه ویتامین D و ریزش مو به یکدیگر مربوط می‌شوند

ویتامین D یکی از ویتامینهای ضروری بوده که برای جذب کلسیم لازم است. در حالی که عموماً بر این باورند که کلسیم تنها مسئول سلامت استخوانها است، واقعیت امر این است که برای داشتن مویی سالم و قوی نیز این ویتامین مورد نیاز است. هنگامی که میزان ویتامین D بدن کمتر باشد، بر مقدار کلسیم تأثیر می‌گذارد، که به نوبه خود به شیوه‌های مختلفی باعث ریزش مو شده، بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین ویتامینD به رشد فولیکول‌های مو کمک کرده و اسیدهای چرب را در اختیار دارد که در تقویت مو مهمند. این اسیدهای چرب، تولید چربی‌های طبیعی پوست سر را تنظیم کرده و حتی به جلوگیری از شوره سر کمک می‌کنند. به این ترتیب، کمبود ویتامینD می‌تواند منجر به ریزش مو شود.
در مطالعه‌ای که اخیراً بر روی موش‌ها انجام گرفت، مشخص گردید که محروم کردن آنها به طور کامل از ویتامین D منجر به ریزش مو همراه با علائم بیماری راشیتیسم می‌شود. بنابراین، کمبود این ویتامین، به عنوان یکی از علل ریزش مو نسبت داده می‌شود. با این حال، در هیچ تحقیقی به طور روشن ثابت نشده است که کمبود این ویتامین به طور مستقیم عامل از دست دادن مو می‌باشد.
توجه به این موضوع مهم است که ریزش مو ممکن است به چندین دلیل دیگر اتفاق بیافتد. برای اینکه مشخص کنید آیا ویتامین D مقصر واقعی است یا خیر، باید به دکتر خود مراجعه کرده و علت ریشه‌ای مشکل را بیابید. چنانچه علت ریزش مو، کمبود ویتامینD باشد، ممکن است از شما خواسته شود رژیم غذایی خود را تغییر داده و شاید مکمل‌های غذایی در اختیارتان قرار دهند تا میزان این ویتامین در بدنتان افزایش یابد.

چگونه سطوح ویتامین D را افزایش داده تا ریزش مو کاهش یابد

همانطور که قبلاً اشاره شد، اولین کاری که باید انجام دهید، مشورت با دکترتان است تا پی ببرید آیا در واقع کمبود ویتامین آفتاب است که باعث ریزش موی شما شده یا خیر. اگر علت آن کمبود این ویتامین باشد، می‌توانید کارهای خاصی انجام داده و غذاهای بخصوصی میل کنید که به شما کمک می‌کنند با این مشکل مبارزه کنید. در اینجا این روش‌ها ذکر شده‌اند:
سعی کنید صبح زود حداقل به مدت پنج دقیقه آفتاب بگیرید. هر چه زودتر باشد، تأثیر بهتری خواهد داشت.این زمان می‌تواند بین ساعت 6 تا 10 صبح باشد و هر زمانی غیر از آن می‌تواند برای پوست مضر باشد به این دلیل که نور خورشید در غیر از این ساعات بیش از حد قوی است.
غذاهایی مصرف کنید که سرشار از ویتامین D باشند. این غذاها شامل محصولات لبنی، مانند کره، ماست، شیر ساده، و ماهیهای روغنی مانند ماهی آزاد و شاه ماهی است.
هیچ مکمل اضافی ویتامینD مصرف نکنید مگر اینکه توسط دکترتان تجویز شده باشد. ویتامین D بیش از اندازه در بدن می‌تواند ایجاد مسمومیت کند، به این دلیل که این ویتامین، یک ویتامین محلول در چربی است و به راحتی دفع نمی‌شود. حتی زمانی که به شیوه‌های طبیعی متوسل می‌شوید تا به افزایش سطح ویتامین D بیانجامد، مانند زمان صرف در نور خورشید و یا تغییر در رژیم غذایی، این کار را در حد افراط انجام ندهید. صرف زمان زیادی زیر نور خورشید می‌تواند پوست شما را تیره کرده زیرا این کار تولید میلاتونین در بدن را افزایش می‌دهد. صرفاً از روشهای فوق به شیوه‌ای درست پیروی کنید تا با مشکل ریزش موی سرتان مبارزه کنید. از موهای خود به روشهای دیگری مانند ماساژ به طور مرتب با روغن و دوری از محصولات آرایشی مربوط به مو که به شدت شیمیایی هستند، از موهایتان مراقبت کنید. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه