محققان با استفاده از نانوذرات دارای لیگند آلی آروماتیک رسانا موفق به ارائه روشی شدند که می‌تواند قطعات الکترونیکی را در دمای محیط روی سطح انعطاف‌ پذیر چاپ کند.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، یک گروه تحقیقاتی به رهبری تکئو میناری از مرکز بین‌المللی نانو معماری مواد (MANA) با همکاری محققانی از دانشگاه اوکیاما و شرکت Colloidal Ink موفق به ارائه فرآیندی برای تولید ترانزیستورهای لایه‌ نازک آلی (TFT) شدند، به طوری که کل فرآیند در دمای اتاق و در شرایط اتمسفر محیط انجام می‌شود. نتایج آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که حرکت الکترون در این ساختار 7.9 cm2 V-1 s-1 است.

 

الکترونیک چاپی حوزه‌ای است که در آن مدارات و دیگر اجزای ادوات الکترونیکی با استفاده جوهر روی یک سطح چاپ می‌شود. با این روش دیگر به تجهیزات گرانقیمت و پیچیده برای تولید ادوات الکترونیکی نیازی نیست و در نتیجه می‌توان هزینه تولید ادوات نیمه‌هادی را کاهش داد.

 

این فناوری با استفاده از پلاستیک و دیگر زیرلایه‌های انعطاف‌پذیر می‌تواند مسیرهای تازه‌ای برای تولید انبوه قطعات با روش رول به رول باز کند. این کار موجب تولید ادوات الکترونیکی قابل پوشیدن می‌شود. با این حال الکترونیک چاپی رایج دارای یک اشکال بزرگ است و آن دمای کار بین 100 تا 200 درجه سانتیگراد است. زیرلایه‌های پلاستیکی مانند PET مقاومت کمی در برابر دما دارند، بنابراین نمی‌توان از آن‌ها در فرآیندهای با دمای بالا استفاده کرد. هر چند که این مواد کاربردهای متعددی دارند، اما تاکنون استفاده از آن‌ها بسیار محدود بوده است.

 

این گروه تحقیقاتی موفق به ارائه روشی شدند که در آن نیاز به افزایش دما وجود ندارد. در روش‌های رایج برای پختن نانوذرات باید آن‌ها را گرم کرد. محققان این پروژه فیلی فلزی ایجاد کردند که نیاز به پخت ندارد، به طوری که در آن از نانوذرات دارای مولکول‌های آروماتیک رسانا استفاده شده‌ است. این مولکول‌ها به‌ عنوان لیگند بر سطح نانوذرات قرار می‌گیرند.

 

این نانوذرات می‌توانند الگوهایی را روی سطح مورد نظر ایجاد کنند که می توانند نقش الکترود را ایفا کنند. بنابراین با استفاده از این نانوذرات می‌توان ساختارهای از پیش تعیین شده را روی زیرلایه‌های انعطاف‌پذیر قرار داد و در نهایت ادوات الکترونیکی انعطاف‌پذیر نظیر نمایشگر با قابلیت خم شدن تولید کرد.

 

2013

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه