ویتامین B کمپلکس و کاهش وزن

ویتامین B کمپلکس و کاهش وزن

 

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع: راسخون 

هشت ویتامین B که شامل، B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 می‌باشند، ویتامین B کمپلکس (Vitamin B Complex) را تشکیل می‌دهند. مقاله زیر به بحث در مورد فواید و خطرات مربوط به استفاده از تزریق B کمپلس برای کاهش وزن می‌پردازد.
ویتامین B کمپلکس و کاهش وزن
پیروی از یک رژیم غذایی ناسالم و شیوه زندگی بی‌فکرانه اغلب به چاقی منجر می‌شود. هنگامی که بحث از دست دادن وزن به میان می‌آید، بیشتر مواقع، به فرد توصیه می‌شود اقدامات اصلاحی متعددی مانند تغییر در رژیم غذایی روزانه، ترکیب چند ویتامین در رژیم غذایی و افزایش تعداد و شدت تمرینات ورزشی کاهش وزن را بکار ببندد. روی هم رفته، تعادل در جذب مواد مغذی ضروری و انجام ورزش سازمان یافته، کلید کاهش وزن می‌باشد.
ویتامین B کمپلکس شامل 8 ویتامین B است. هر گونه عدم تعادل در این ویتامین‌ها باعث تغییرات ناگهانی در وزن می‌شود. لازم به گفتن نیست که ایده‌ی استفاده از ویتامین B کمپلکس برای کاهش وزن بدین صورت مطرح شد.

ویتامین B کمپلکس در ارتباط با از دست دادن وزن

ویتامین B کمپلکس گروهی از 8 ویتامین B محلول در آب است. به عبارت دیگر این ویتامینها: تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، پانتوتنیک اسید (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، اسید فولیک (B9) و سیانوکوبالامین (B12) می‌باشند. این ویتامین‌ها به طور طبیعی در منابع غذایی مختلف مانند موز و چندین میوه‌ی دیگر، عدس، فلفل تند، و دیگر سبزیجات در دسترسند. کمبود ویتامین B می‌تواند به اختلالات و بیماری‌های مختلفی منجر شود. به عنوان مثال، کمبود ویتامین B12 می‌تواند به کم خونی مگالوبلاستیک، راه رفتن ناپایدار، حرکات لرزان، بیماری آلزایمر، سکته، بی‌خوابی، افسردگی، آسیب عصبی، خستگی، انواع خاصی از سرطان‌ها، و غیره منجر ‌شود.
به همراه چندین عارضه‌ی دیگر مرتبط با سلامتی، کمبود ویتامین B همچنین به کاهش میزان سوخت و ساز بدن منتهی می‌شود. بنابراین، یکی از نشانه‌های اصلی کمبود ویتامین B (به خصوص B6و B12)، اضافه وزن یا چاقی است، که علاوه بر آن باعث ایجاد عوارض مختلف زیان‌بخشی برای سلامتی می‌گردد. به سبب تمام این موارد، ادعاهای محکمی در مورد ارتباط بین «استفاده از ویتامینB » و «کاهش وزن» وجود دارد. مشاهده شده است که تزریق ویتامین B12 می‌تواند سطوح انرژی یک فرد را افزایش دهد (همانند مورد کم خونی مگالوبلاستیک)، بطوریکه میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. با این حال، مهم است بدانید که این ویتامین‌ها تنها زمانی مفید می‌باشند که از طریق منابع درست و به میزان و نسبت مناسب مصرف شوند. هنگامی که به شخصی توصیه می‌شود جهت کم کردن وزن ویتامین B کمپلکس مصرف نماید، این شخص همچنین نیاز دارد که ورزش روزانه و برنامه‌ی رژیمی خاصی را دنبال نماید. تنها در آن صورت است که می‌تواند از «کم کردن وزن» برخوردار شود. همواره می‌توان مصرف ویتامین B12 را با ترکیب غذا��ای غنی از ویتامین B12 در رژیم غذایی عادی افزایش داد. صدف‌، گوشت، مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی منابع خوبی از ویتامین B12 می‌باشند. پزشکان و متخصصان تغذیه معمولاً تزریق ویتامین B12 برای کاهش وزن را توصیه نمی‌کنند.

مزایا

برخی از برنامه‌های کاهش وزن، تزریق ویتامین B را شامل می‌شوند. ویتامین B1، ویتامین B5، ویتامین B6 و ویتامین B12 از قوی‌ترین اعضای خانواده ویتامین B کمپلکس به هنگام از دست دادن سالم وزن هستند. با این حال، گفته می‌شود در میان ویتامین B کمپلکس، ویتامین B12 بهترین ویتامین برای کاهش وزن به حساب می‌آید. به همین دلیل است که اغلب جهت کاهش وزن، تزریق ویتامین B12 به همراه چند ترکیب جابجا شدنی از دیگر ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین B6 و ویتامین B1 مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این مکمل‌های کاهش وزن برای سلامتی چندین مزیت دیگر نیز دارند. آنها به حفظ تعادل هورمونی، افزایش سطوح انرژی، بهبود حافظه و رهایی از علایم عوارض مختلف اختلال در سلامتی همچون یبوست، پرخوری، سوء هاضمه، خشکی پوست، سنتز DNA و RNA، افسردگی و تحریک پذیری، و غیره کمک می‌کنند. اکثر مکمل‌ها به فرم داخل عضلانی یا وریدی در بدن تجویز می‌شوند.

خطرات

این روزها تزریق ویتامین B برای کاهش وزن امر بسیار متداولی است، اما در رابطه با مصرف بیش از حد ویتامین B عوارض متعددی وجود دارد، که ممکن است در مورد افرادی که از چنین مکملهایی بدون مشاوره‌های مناسب پزشکی استفاده می‌کنند، موردی از بیماری به وجود آورد. مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس می‌تواند به بثورات پوستی، اسهال، آسیب عصبی، مشکلات چشمی، نفخ، گرفتگی عضلات شکم، طعم تلخ در دهان، بیش فعالی، افسردگی، کاهش جذب مواد مغذی و کاهش متابولیسم پروتئین منجر شود. علاوه بر این، مصرف بیش از حد ویتامین B-12 می‌تواند با اثر برخی داروها تداخل داشته باشد. این زیاده‌روی در مصرف می‌تواند به تغییر در رنگ ادرار بیانجامد. بایستی پیش از تزریق با یک دکتر مشورت کنید. کسانی که تمایل دارند از ویتامین B کمپلکس برای کاهش وزن استفاده کنند، باید ارتباط دقیق بین ویتامین B و کاهش وزن را با متخصص مراقبت‌های بهداشتی مورد بحث بگذارند. کسانی که به ویتامین B12، کبالت و یا هرگونه مواد دیگر موجود در این مکمل حساسیت دارند باید از مصرف آن خودداری کنند. افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، اختلالات پوستی، نقرس، اختلالات خونی، کمبود مواد معدنی و غیره بایستی در مصرف این مکمل جانب احتیاط را رعایت کنند. این افراد باید پس از استفاده از مکمل به دقت مورد نظارت قرار گیرند.
در نهایت، یادآوری این مسئله دارای اهمیت است که هیچ شاهد قوی و قطعی برای حمایت از این ادعا که ویتامین B12 به شما در از دست دادن وزن کمک می‌کند، وجود ندارد. کاهش وزن روند کندی دارد و به عوامل مختلفی، از جمله عادات خوردن و خوابیدن، رژیم غذایی، ورزش، سبک زندگی، استرس، و غیره بستگی دارد. بنابراین، به جای اتلاف وقت، انرژی و پول در خرید آمپول Bکمپلکس، و دچار عوارض جانبی مختلفی شدن، بهتر است به دنبال یک رژیم غذایی سالم کاهش وزن همراه با یک برنامه‌ی ورزشی خوب جهت رسیدن به وزن دلخواه باشید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه‌ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه‌های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.
 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه