نوعی سیستم سونار طراحی کرده‌اند که با موجودات دریایی مانند دلفین‌ها بیشتر سازگار بوده و نه تنها کمتر مخل حیات دریایی است، بلکه همچنین وضوح سیستم را بیشتر از روشهای کنونی ارتقا می‌بخشد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل ازایسنا، با روی آوردن تمدن بشری به دریا برای منابع جدید انرژی و مواد معدنی، تحقیقات زمین‌شناسی برای شناسایی منابع موجود در بستر دریا از اهمیت روزافزونی بهره‌مند شده است. یکی از روشها، تصویربرداری لرزه‌ای است که از مواد انفجاری یا فرستنده‌ها برای ارسال امواج صوتی در میان لایه‌های مختلف خاک و سنگ بستر دریا و بازتاب صوت به مجموعه‌ای از حسگرها برای کشف ساختار‌ این لایه‌ها استفاده می‌کند. مشکل این روش، کیفیت بسیار پایین وضوح تصاویر و مخرب بودن صوت ایجاد شده برای حیات دریایی است.


سیستم Acoustic Zoom که توسط ژاک گویگنه و نیک پیس از دانشگاه بث طراحی شده، با اصول متفاوتی از تصویربرداری رایج لرزه‌ای کار می‌کند. این فناوری بجای بازتاب انرژی صوتی از اعماق زمین، به اندازه‌گیری چگونگی پراکندگی انرژی در زمان اسکن منطقه توسط یک پرتو صوتی و جمع‌آوری آن توسط مجموعه‌ای از 16 چرخ در کف اقیانوس می‌پردازد. سیگنال‌ها سپس بطور دیجیتالی پردازش شده و از این رو، تصویر با وضوح بالاتر ساخته می‌شود.

 

به گفته سازندگان، نتایج Acoustic Zoom این است که زیست‌شناسان اکنون می‌توانند جزئیاتی مانند شکستگی‌ها و ترکها در لایه‌ها را که تا پیش از این نامرئی بودند، مشاهده کنند. علاوه بر آن، صدا توسط نوعی ترومبون دریایی تولید می‌شود که می‌تواند صوت را در فرکانس‌های بسیار بالاتر و در زمان طولانی‌تر با انرژی کمتر از روش‌های متداول سونار منتشر کند.

 

به گفته دانشمندان، انرژی کمتر و فرکانس بالاتر به این معنی است که فناوری جدید از اثر کمتری در حیات دریایی برخوردار است.

 

نتایج این پژوهش در مجله Natural Gas Science and Engineering منتشر شده است.

 

2019

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه