مجردماندن یک میلیون دختر تا ۱۰ سال آینده در کشور خبری بود که واکنش‌ها و بازتاب‌های گسترده‌ای داشت. یکی از خبرگزاری‌‌ها به نقل از دکتر شهلا کاظمی‌پور، معاون مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه این خبر را منتشر کرد؛ خبری که کاظمی‌پور خود از آن بی‌خبر بود…

مجردماندن یک میلیون دختر تا ۱۰ سال آینده در کشور خبری بود که واکنش‌ها و بازتاب‌های گسترده‌ای داشت. یکی از خبرگزاری‌‌ها به نقل از دکتر شهلا کاظمی‌پور، معاون مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه این خبر را منتشر کرد؛ خبری که کاظمی‌پور خود از آن بی‌خبر بود…

منتقدان براین نظریه، معتقد هستند که دامن‌زدن به مساله کمبود پسر در جامعه و اعلام آمار آن نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند و باعث نمی‌شود دختران جامعه به فکر ازدواج بیفتند و آمار طلاق پایین بیاید بلکه باعث بروز اختلالات روانی بین افراد جوان جامعه نیز می‌شود.
حال اینکه دکتر شهلا کاظمی‌پور بر اساس چه فرمولی به عدد ۱ میلیون نفری رسیده سوالی است که او به هفته‌نامه سلامت پاسخ می‌دهد: «دهه ۷۰ بود که براساس تحقیقات به دست آمده، ما به این نتیجه رسیدیم که قاعده هرم سنی ایران بعد از انقلاب اسلامی به دلیل افزایش باروری در سطح وسیعی قرار گرفته است. از آن جایی که در همان زمان عرف تفاوت سنی ازدواج در کشور حدود ۵ سال بود، باید زنان ۱۵ تا ۲۹ سال با مردان ۲۰ تا ۳۴ سال ازدواج می?کردند. پس از انجام این محاسبه، مشاهده شد تعداد زنان مجرد بیش از مردان است. از نظر تناسب، تعداد دختران در مقایسه با پسران به یک نسبت است اما وقتی اختلاف سن را ملاک قرار می‌دهیم به دلیل وسیع‌بودن هرم سنی، آمار و ارقام تغییر می‌کند.»

وی می‌افزاید: «آن زمان اختلاف سنی زوجین به عنوان یک هشدار تلقی شد. در سال ۸۵ تعداد دختران مجرد به یک میلیون نفر رسید که براساس تحقیقات اگر این اختلاف سنی کاهش پیدا نکند و همین روند ادامه داده شود، بی‌شک تعدادی از دختران در تجرد قطعی باقی خواهند ماند. با توجه به اینکه ما بحث طلاق و بیوه شدن را هم داریم و برخی از زنان ما به ازدواج دوم روی می‌آورند همان شانسی که امکان دارد یک دختر مجرد برای ازدواج داشته باشد با افزایش آمار بیوه‌شدن از دست خواهد رفت. در نتیجه اگر در گذشته حدود ۲ درصد از زنان ۴۰ تا ۴۵ سال در تجرد قطعی باقی می‌ماندند الان این درصد علاوه بر آنکه زیاد می‌شود سن تجرد نیز از ۴۰ سال به ۳۰ سال خواهد رسید که این بحث در سال ۸۵ مطرح شد.»
آمار مجردها
بنا به گفته‌های دکتر کاظمی‌پور از زمان انجام محاسبه‌های آماری برای تعیین جمعیت زنان مجرد ۵ سال می‌گذرد و این عدد در حال حاضر دستخوش تغییراتی شده است. اجرای قانون کنترل موالید از ابتدای سال ۱۳۶۷ باعث تغییرات چشمگیری در قاعده باروری شد به گونه‌ای که اگر همان روش محاسبه را در سال ۹۰ انجام دهیم نمودار به سطح معکوسی خواهد رسید به این معنا که تعداد زنان کمتری با مردان بیشتری ازدواج خواهند کرد.
براساس تحقیقات به‌دست‌آمده از سوی این جامعه‌شناس در سال جاری تعداد دختران مجرد از یک میلیون به رقم ۴۰۰ هزار و ۷۵ نفر رسیده است؛ محاسبه‌ای که به گفته دکتر کاظمی‌پور به‌دلیل نبود آمار سرشماری دقیق در سال ۹۰ به سختی صورت گرفته است.
در سال جاری جمعیت مردان مجرد ۱۵ تا ۳۹ سال در کشور ۶ میلیون و ۳۲۸هزار نفر و جمعیت زنان در همین طیف سنی، ۶ میلیون و ۸۳ هزار نفر است که اختلاف این دو گروه رقمی معادل، ۴۷۵ هزار نفر است که به مرور زمان این نسبت‌ها دستخوش تغییرات خواهد شد.
محاسبات صورت گرفته از سوی این جامعه‌شناس مشخص می‌کند که در سال ۸۵ جمعیت زنان مجرد هرگز ازدواج نکرده ۳۵ سال به بالا، ۳۰۸ هزار نفر بوده که شاید از این جمعیت تنها ۱۰ درصد از آنها تمایلی به ازدواج نداشتند و مابقی فرصت ازدواج را به دست نیاورده و در تجرد باقی مانده‌اند. هر چه ازدواج در سنین پایین‌تر اتفاق بیفتد اختلاف سنی کمتر خواهد بود و هرچه این سن افزایش پیدا کند، این اختلاف سن بیشتر خواهد شد چرا که مردانی با سنین بالا ترجیح می‌دهند با دخترانی بسیار جوان‌تر از خود ازدواج کنند و هرچه سن ازدواج آقایان بیشتر شود به همان نسبت دختران بیشتری نیز مجرد باقی خواهند ماند.
افزایش میل پسران به ازدواج موقت
ازدواج پدیده‌ای است اجتماعی و کمتر کسی پیدا می‌شود که حاضر به ازدواج نباشد شاید زمان ازدواج دستخوش تغییراتی شود اما این امر تقریبا برای تمامی افراد جامعه امری عادی محسوب می‌شود. بررسی‌های صورت‌گرفته توسط جامعه‌شناسان نشان می‌دهد که افزایش سن ازدواج بیشتر روی دختران تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت تا پسران. مردان به دلیل آنکه انتخاب‌گر هستند، در هر سنی که تصمیم به ازدواج بگیرند این اقدام با کمی تاخیر عملی خواهد شد اما برای دختران اجرای این تصمیم با مشکلاتی همراه خواهد بود که گهگاهی به دلیل بالارفتن سن فرد، خواسته آنان اجرایی نمی‌شود.
بنا به اظهارات شهلا کاظمی‌پور دغدغه‌هایی از قبیل ادامه تحصیلات و داشتن شغل مناسب که شخص را برای ازدواج بهتر ترغیب می‌کند در صورت عملی‌نشدن ازدواج باعث سرخوردگی شخص می‌شود. گرایش به ادامه تحصیلات برای داشتن همسری با شرایط ویژه دایره انتخابات شخص را محدودتر خواهد کرد و همین شخص ممکن است با مردی که از نظر سنی با او هماهنگی داشته اما به دلیل داشتن سطح تحصیلات پایین‌تر، حاضر به ازدواج نباشد و این می‌شود یک دغدغه فکری که سرآغاز بحران خواهد بود.
کاظمی‌پور معتقد است: «ترغیب و تشویق جوانان به امر ازدواج برای آنانی که می‌خواهند برای همیشه مجرد زندگی کنند وظیفه مصلحان جامعه است. انسان برای زندگی اجتماعی آفریده شده است و نیاز به همراه دارد. شاید در مقاطعی از زندگی میل به ازدواج در شخص دستخوش تغییرات شود اما انسان برای زندگی انفرادی آفریده نشده است. در سال‌های نخست جوانی احساس تنهایی حس نمی‌شود اما به مرور فرد نیاز به داشتن خانواده را در خود به شدت احساس می‌کند.»
به گفته صاحب‌نظران اگر روابط جنسی منوط به ازدواج باشد ازدواج در اصل قرار خواهد گرفت در غیر این صورت ازدواج شرط اول به حساب نخواهد آمد.
به گفته معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، شاید نبود امنیت شغلی مناسب، تورم، هزینه‌های کمرشکن زندگی از دلایل گریز جوانان از ازدواج است اما عمده‌ترین علت آن بالارفتن سطح توقع و زیاده‌خواهی دختران مجرد است و این باعث می‌شود که مردان برای ارضای نیاز جنسی خود تن به روابط فرازناشویی یا ازدواج موقت دهند. تحقیقات صورت‌گرفته نشان می‌دهد که یکی از دلایل بالارفتن سن ازدواج داشتن روابط جنسی آزاد است و همین امر باعث به تاخیر انداختن امر ازدواج خواهد بود.
کاظمی‌پور می‌افزاید: «برخی از پسران مجرد برای ارضای نیاز جنسی به زنان مطلقه و بدون همسر گرایش پیدا می‌کنند و برای مشروعیت بخشیدن به این رابطه تن به ازدواج موقت می?دهند و پس از امکان سپری کردن مدت زمان مشخص و فراهم کردن یک زندگی دایم تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند.»
شاید شرایط اقتصادی نامطلوب پسران را نسبت به امر ازدواج سردتر می‌کند اما از نگاه این جامعه‌شناس، زیاده‌خواهی دختران و خانواده‌های آنها عمده‌ترین دلیل برای عدم ازدواج است که همین مساله به مرور زمان و با افزایش سن به عنوان بحران و دغدغه به حساب خواهد آمد. به گفته جامعه‌شناسان، عملکرد ضعیف وسایل ارتباط جمعی و نپرداختن به مسایل و مشکلات پیش از ازدواج جوانان و پاک‌کردن صورت مساله به جای حل آن، به تصویر کشاندن زندگی تشریفاتی در ابتدای زندگی مشترک و تبلیغ زندگی ساده و نسخه‌پیچی برای جوانان، ارایه ندادن راهکارهای اساسی برای حل معادلات اقتصادی، رواج فرهنگ غربی و تضاد آن با عملکرد خانواده‌ها هنگام ازدواج و تغییر فرهنگ غنی ایرانی از دلایل سبب‌ساز بحران ازدواج در کشور است.

  
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را �� در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه