علت درد دندان بعد از عصب کشی - تصویر 1

برای ما دندان پزشکان، مواجه شدن با بیمارانی که به دلیل درد دندان پس از عصب کشی مراجعه می کنند، عادی است اما برخی بیماران کماکان تا چند روز بعد از عصب کشی، درد احساس می کنند و قانع شدن بیشتر آنها در مورد درد بعد از درمان عصب کشی، اغلب کار راحتی نیست چون بیماران به دلیل درد مراجعه می کنند و انتظار رفع درد بعد از درمان، کاملا طبیعی و به حق است...

علت درد دندان بعد از عصب کشی

عصب کشی دندان

درمان ریشه (عصب کشی) را بیشتر مراجعان دندان پزشکی در کشور ما، حداقل یک بار تجربه می کنند. بسیاری از افراد قبل از مراجعه برای عصب کشی بدبین هستند و به دلیل توصیف هایی که شنیده اند یا تجربه های ناگواری که احیانا قبلا داشته اند، آن را درمانی دردناک و حتی وحشتناک فرض می کنند!

علت درد دندان بعد از عصب کشی

مراحل عصب کشی دندان

همچنین در ذهن بیشتر بیماران در مورد احتمال درد بعد از عصب کشی سوال های زیادی مطرح است. معمولا مهم ترین سوال بیماران این است که مگر «عصب» دندان کشیده نشده است؟ پس چطور ممکن است دندانی که عصب ندارد، درد بگیرد؟ حقیقت این است درمانی که دندان پزشکان آن را با عنوان «درمان کانال ریشه» می شناسند (در خیلی از کشورهای خارجی هم به همین نام نامیده می شود) و بیماران ما آن را عصب کِشی یا عصب کُشی می نامند، محدود به خارج کردن عصب از داخل دندان نیست.

درمان عصب کشی در اصل شامل پاکسازی و شک دادن داخل کانال های ریشه در طول مناسب و مسدود کردن مسیر کانال ها با مواد صناعی است به طوری که میکروارگانیسم ها و میکروب های داخل کانال ریشه پاکسازی شوند و امکان رشد میکروب ها هم در آینده غیرممکن شود. تمام این کارها برای یک دندان ممکن است مستلزم حداقل ۱ تا ۳ جلسه درمانی باشد و کاری دقیق و زمانبر است. بعد از عصب کشی شما ممکن است درد داشته باشید. اگر قبل از عصب کشی درد داشته اید، احتمال وجود درد بعد از عصب کشی هم بیشتر است.

علت درد دندان بعد از عصب کشی

قسمتهای مختلف دندان در شکل نشان داده شده است

این درد بیشتر وقت ها به کامل نبودن عصب کشی یا وجود اشکال در درمان ربطی ندارد. مکانیسم های درد بدن انسان مخصوصا در سر و گردن بسیار پیچیده هستند. گاهی حتی باوجود رفع علت اصلی درد، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی همچنان تحریک درد را ادامه می دهند و گاهی یک واکنش التهابی در بعضی موارد علت درد شدید و تورم بعد از عصب کشی است، بنابراین وجود درد بعد از عصب کشی مخصوصا در ۲۴ ساعت اول، طبیعی است و جای نگرانی ندارد چون در بیشتر موارد با دارو قابل کنترل است.

حتی تا چند روز بعد از عصب کشی، درد حین غذا خوردن و موقع فشار روی دندان عادی است. برای اینکه بعد از عصب کشی کمترین درد را داشته باشید، داروهای تجویزی یا توصیه شده به وسیله دندان پزشک را در اولین فرصت بعد از تمام شدن کار درمان شروع کنید. معمولا مسکن ها اگر قبل از رفع بی حسی مصرف شوند، اثر بهتری خواهند داشت.

به ترتیب مصرف دارو ها دقت و سر موقع دارو ها را استفاده کنید. اگر درد شدید یا تورم داشتید، خونسردی تان راحفظ کنید و با دندان پزشک تماس بگیرید. عصب کشی ذاتا درمان دردناکی نیست ولی در برخی بیماران و در بعضی شرایط، مقداری درد بعد از درمان که با کمک دارو ها قابل کنترل است، انتظار می رود.

گردآوری: گروه سلامت مجله اینترنتی زیگیل

منبع: aftabir

تگ ها : درد دندان عصب کشی شده ، درد بعد از عصب کشی ، عصب کشی دندان ، عصب‌کشی دندان ، دندان عصب‌کشی ، عصب کشی ، درد دندان بعد از عصب کشی ، درمان عصب کشی ، ریشه دندان ، دهان و دندان ، بیماری ها و راه درمان ،
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه