رییس پژوهشگاه رویان گفت: تحقیقاتی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی برای رفع نیاز بیماران کلیوی به دارو پس از پیوند کلیه در این پژوهشگاه با کمک خیرین و برخی از دانشگاه ها و بیمارستان های کشور آغاز شده است.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، حمید گورابی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: زمانی که یک بیمار کلیوی به مرحله پیوند کلیه می رسد، پس از پیوند نیاز به استفاده از داروهایی دارد تا سیستم ایمنی بدن او ضعیف شود و کلیه را پس نزند.

وی افزود: تحقیقاتی با کمک محققین همدانی در این زمینه آغاز شده است و پس از طی مرحله آزمایش بر روی نمونه حیوانی، تحقیقات بالینی و انسانی آن را بر روی چند بیمار کلیوی آغاز کرده ایم.

 

گورابی ادامه داد: در صورت به نتیجه رسیدن این تحقیقات، به زودی در درمان بیماران کلیوی از آن استفاده می کنیم.

وی گفت: همچنین تحقیقاتی در زمینه درمان بیماران دارای کلیه پلی کیستیک آغاز شده است؛ این تحقیقات اکنون در مرحله آزمایشگاهی و بر روی حیوانات پستاندار درحال اجرا است به این صورت که ابتدا بیماری شبیه بیماری کلیه پلی کیستیک در آنها ایجاد و سپس روش های درمانی را روی آنها اجرا می کنیم.

 

رییس پژوهشگاه رویان در مورد کلیه پلی کیستیک توضیح داد: برخی افراد که به صورت ژنتیکی دچار کلیه های پلی کیستیک هستند و با گذر زمان و افزایش سن تعداد کیست های کلیه آنها افزایش می یابد و در نهایت با از کارافتادن کلیه و نیاز به پیوند کلیه مواجه خواهند شد.

گورابی ادامه داد: در زمینه نارسایی های حاد و مزمن کلیه نیز تحقیقاتی بر روی مدل حیوانی آغاز شده است که با طی اصول تحقیق و آزمایش آن بر نمونه حیوانی و سپس نمونه انسانی، به مرحله بالین و درمان بیماران خواهد رسید.

 

رییس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: تحقیقات در زمینه درمان بیماری های کلیوی از مدت ها پیش با مرکز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی آغاز و آزمایشگاهی نیز در مرکز تحقیقات بیمارستان لبافی نژاد با همکاری این بیمارستان ایجاد شده است.

گورابی گفت: دو سال گذشته عده ای از خیرین که دچار مشکلات کلیوی بودند به پژوهشگاه رویان مراجعه کردند و تقاضا کردند که در عرصه درمان بیماری های کلیوی محققان این پژوهشگاه بیشتر فعالیت کنند و هزینه های این تحقیقات را نیز تقبل کردند.

 

وی افزود: به همین دلیل محققین ما با دید فراگیرتری به این موضوع پرداختند تا بتوان به راهکارهای سریعتری برای درمان بیماری های کلیوی ازطریق سلول های بنیادی دست یافت.

گورابی تاکید کرد: تلاش می شود که نتایج این تحقیقات در حد ارایه مقاله باقی نماند و در آینده ای نزدیک در درمان بیماران کلیوی مورد استفاده قرار گیرد.

 

2007

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه