محققان مکزيکي موفق به ساخت نانوکاتاليستي براي زدودن گوگرد از گازوئيل شدند.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از خبرگزاري آريا، محققان مکزيکي موفق به ساخت نانوکاتاليستي براي زدودن گوگرد از گازوئيل شدند، اين نانوکاتاليست مي‌تو‌اند در کاهش آلودگي‌ هوا بر اثر مصرف سوخت‌هاي ديزلي کمک کند.


اين محققان مي‌گويند، روغن ماياي مکزيکي با داشتن30 قسمت در ميليون گوگرد، از جمله ترکيبات سوختي سنگين به شمار مي‌رود که اگر به سوخت‌ها افزوده شود، مي‌تواند باعث ايجاد آلودگي زيادي شود.
به گفتهٔ محققان در راستاي کاهش آلاينده‌ها و مقابله با انتشار گاز دي‌اکسيد‌کربن، محققان مرکز علوم و فناوري‌ نانوي مکزيک با همکاري پژوهشگران دانشگاه ملي خودروسازي مکزيکو، کاتاليست جديدي براي صنعت روغن ارائه کرده‌اند.


اين گروه تحقيقاتي در حال کار روي نانوکاتاليستي هستند که قادر به زدودن گوگرد از روغن بوده به‌ طوري که مي‌تواند مقدار گوگرد را در سوخت‌هاي ديزلي به 10 قسمت در ميليون کاهش دهد. اين رقم متناسب با استانداردهاي جهاني گوگرد در سوخت است.


سرجيو فوتس، مدير اين پروژه تحقيقاتي، مي‌گويد: بعد از سه سال کار آزمايشگاهي و انجام آزمايشات پايلوت در موسسه ملي نفت، نانوکاتاليست جديد ما آماده شده و مي‌توان تست‌هاي صنعتي را روي آن آغاز کرد. جزئيات ساخت اين نانوکاتاليست به‌صورت پتنتي در کشور مکزيک به ثبت رسيده است.


سرجيو فوتس گفت: در حال حاضر ما امکان توليد چند کيلوگرم از اين ماده را داريم و بايد بتوانيم اين حجم را به چند تن برسانيم. ما دستاوردهاي خود را در اين پروژه به شرکت نفت پمکس (Pemex) انعکاس داديم که مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت. اين محصول براي کشور آمريکا نيز جذاب است زيرا در حال حاضر مشابه اين نانوکاتاليست در اين کشور توليد نمي‌شود.

 

2014

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه