مشاور معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در خصوص سوء استفاده برخی افراد سودجو از دانش سلول‌های بنیادی در تخصص پوست و مو هشدار داد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به ایسنا، دکتر محمد علی نیلفروش زاده با بیان اینکه تولید سلولهای بنیادی نیازمند شرایط بسیار ویژه و در اختیارتعداد محدودی از دانشگاه های علوم پزشکی است، افزود: برخی از افراد با تبلیغات نادرست در خصوص کاشت مو و بهره گیری از سلولهای بنیادیدر این خصوص، همچنین جوانسازی پوست و رفع چین و چروک با استمسل(سلول بنیادی) قصد گمراهی و دریافت مبالغ گزافی از هموطنان را دارند.


وی گفت: تولید سلولهای بنیادی در شرایط بسیار خاص و با ابزارهای تخصصی پیشرفته در محیط عاری از میکروب (اتاق تمیز) قابل انجام است.

 

نیلفروش زاده افزود: در برخی موارد شاهد تبلیغ برای انجام «پی آر پی» به عنوان تکنیکی که در آن از سلولهای بنیادی استفاده می شود هستیم که این مطلب کذب است و تزریق سلولهای خونی فرد طی روش «پی آر پی» با بحث تزریق سلولهای بنیادی بسیار متفاوت است.

 

عضو انجمن متخصصین پوست ایران ضمن هشدار به اینگونه افراد سودجو به مردم هشدار داد که فریب این تبلیغات دروغین و غیر اخلاقی را نخورند و در مواجهه با چنین مواردی، مراتب را به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی محل خود اطلاع دهند.

 

این متخصص و جراح پوست و مو در حاشیه چهاردهمین کنگره سالانه انجمن متخصصین پوست ایران، تاکید کرد: کشت سلولهای بنیادی در شرایط خاص قابل انجام است و در مطب شخصی یا کلینیک ها امکان تولید، تکثیر و تلخیص آن وجود ندارد.

 

چهاردهمین کنگره انجمن متخصصین پوست ایران جمعه پنجم دی ماه به کار خود پایان می دهد.

 

2019

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه