محققان یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تدوین دانش فنی تولید پودر تاندیش بازی پس از دو سال فعالیت تحقیقاتی شدند.


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، از این پودر در ریخته‌گری مداوم فولاد استفاده می‌شود و تاثیر قابل توجهی بر کاهش ناخالصی‌های مذاب و تولید فولاد تمیز و کیفی دارد.


این پودر تا سال ۱۳۸۱، وارداتی بوده که محققان شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک در اولین مناقصه داخلی که از طرف شرکت فولاد مبارکه برگزار شد، شرکت کرده و تاکنون موفق به تامین این محصول برای شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و واحد سبا شده است.

 

این شرکت دانش بنیان سرباره مصنوعی تولید شده (جایگزین کلسیم آلومینات) به روش بازیابی سرباره کوره پاتیلی را نیز در سال ۱۳۸۶با موفقیت آزمایش کرده و به عنوان دومین محصول مبتنی بر نتایج طرح‌های پژوهشی خود، موفق شده است بیش از ۱۲ هزار تن از این محصول را تولید و عرضه کند.

 

دکتر حسین ادریس، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه پودر عایق تولید شده در مجتمع فولاد مبارکه و واحد سبا به عنوان جایگزین سبوس برشته برنج با موفقیت آزمایش شده است، اضافه کرد: شرکت ما در تلاش جهت دستیابی به دانش فنی تولید پودر قالب برای تمامی شرکتهای ریخته‌گری مداوم در کشور بود که این دانش فنی تنها در اختیار چند شرکت بزرگ جهان است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه پودرهای تاندیش به دو گروه اسیدی و بازی تقسیم می‌شوند، گفت: پودرهای اسیدی که فقط عایق حرارتی هستند، کمتر استفاده می‌شوند و تولیدکنندگان محصولات تمیز و کیفی از پودر تاندیش بازی استفاده می‌کنند، همچنین استفاده از پودرهای تاندیش بازی برای تولید فولاد تمیز یک ضرورت است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: PA ۱۰۳S Tunslag پودری بازی است که از نظر متالوژیکی فعال است و افزودن آن بر روی سطح مذاب در تاندیش باعث تمیزی محصول فولادی می‌شود.

 

به گفته ادریس، عایق حرارتی بودن در سطح مذاب، توانایی جذب ناخالصی‌هایی که شناور بوده و به سطح مذاب می‌رسند، افزایش تمیزی فولاد بویژه در زمان‌های شروع ریخته‌گری و تعویض پاتیل و پخش شدن به طور یکنواخت در سطح مذاب تاندیش، از جمله مزیت‌های این پودر است.

 

ادریس خاطرنشان کرد: قیمت این محصول حدود ۵۰ درصد کمتر از ماده مشابه خارجی است.

 

2019

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه