محققان هلندی مدعی‌اند با طراحی ایمپلنت کوچکی که زیر پوست کاشته می‌شود، انقلابی در درمان آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و کاهش درد مفصلی ایجاد کرده‌اند.


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، این دستگاه در اندازه یک سکه کوچک با تغییر سیگنال‌های دریافتی از سیستم عصبی بدن، به کاهش التهاب ناشی از این بیماری خودایمن کمک می‌کند.
محققان معتقدند که با تغییر و دستکاری سیگنال‌های عصبی، امکان اثرگذاری بر سطوح هورومون‌ها و آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط اندام‌های بدن فراهم شده و نیاز به مصرف دارو از بین خواهد رفت.

 

آزمایش بالینی این دستگاه بر روی 20 داوطلب انجام شد؛ واحد کنترل در سمت چپ قفسه سینه زیر استخوان ترقوه کاشته شده و سیمی از این واحد به ایمپلنت و سپس به عصب واگ در پشت گردن متصل می‌شود.

 

با استفاده از این ایمپلنت که توسط شرکت GlaxoSmithKline تولید شده است، پالس‌های الکتریکی در قسمت عصب کلیدی اعمال می‌شود؛ بیمار باید هر روز یک مرتبه و بمدت سه دقیقه، یک سوئیچ مغناطیسی را بر روی واحد کنترل قرار دهد.

 

پالس‌های الکتریکی به کاهش فعالیت در طحال بعنوان اندام کلیدی در سیستم ایمنی کمک کرده و باعث تولید مقادیر کمتر مواد شیمیایی و سلول‌های ایمنی می‌شود که منجر به بروز التهاب غیرطبیعی در بیماران خواهد شد.

 

پروفسور «پاول پتر تاک» سرپرست تیم تحقیقاتی مرکز پزشکی آمستردام تأکید کرد: حتی در بیماران مبتلا آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) که بدلیل دردهای شدید عملا از کارافتاده شده بودند، کاشت این ایمپلنت منجر به بهبود 30 درصدی علائم بیماری شد که گام بسیار مهمی محسوب می‌شود.

 

محققان عنوان می‌کنند که روش‌های مشابه می‌تواند منجر به معکوس کردن مشکلات مزمن دیگری از جمله آسم، دیابت و چاقی شود.

 

2019

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه