استامينوفن، آسم كودكان را شعله ‌ور مي ‌كند

استامينوفن، آسم كودكان را شعله ‌ور مي ‌كند

در همه خانه‌هايي كه فرزند خردسال يا نوزاد وجود دارد، به‌ خصوص در فصل پاييز كه احتمال سرماخوردگي بيشتر است، قطره‌ هاي استامينوفن با طعم ‌هاي متعدد پيدا مي ‌شود و پدر و مادرها گاهي با مشاهده ي كوچك ‌ترين علايم سرماخوردگي مانند آب ‌ريزش‌ بيني، آن را به كودك ‌شان مي ‌دهند، اما با توجه به مطالعات اخير به نظر مي ‌رسد بايد پدر و مادرها كمي درباره مصرف اين دارو احتياط كنند.

يك مطالعه وسيع با بررسي 205 هزار كودك زير هفت سال در بيش از 31 كشور دنيا نشان داد كه دادن داروي مسكن پاراستامول يا همان استامينوفن به نوزادان مي ‌تواند موجب افزايش احتمال ابتلاي آنان به بيماري آسم يا اگزما در سنين 6 تا 7 سالگي شود.

نتايج اين مطالعه مشخص كرد كودكاني كه در نوزادي از استامينوفن استفاده كرده‌اند، 47 درصد بيشتر از كودكان ديگر احتمال ابتلا به آسم دارند.

از داروي استامينوفن به‌‌ طور‌معمول در مواقع تب خفيف، دردهاي ملايم و سردردها استفاده مي‌ شود. 

استفاده معمولي از استامينوفن حدود 61 درصد احتمال ابتلا به آسم را افزايش مي ‌دهد، اما مصرف دوزهاي بالا در سال اول زندگي، حتي اگر ماهي يك بار هم باشد، احتمال خطر را تا سه برابر افزايش مي‌ دهد.

استفاده معمولي از اين دارو به مصرف يك بار در سال، يا به طور متوسط چند ماه يك بار گفته مي‌ شود. 

در سال‌هاي اخير نسبت به ارتباط بين اين دارو و آسم كودكان، به دليل افزايش هم‌ زمان اين بيماري و مصرف اين دارو ترديد هايي به وجود آمده بود و تحقيقات صحت اين ادعا را اثبات كرد‌ه ‌اند. 

يكي از فرضيه‌ها اين است كه استامينوفن ميزان آنتي ‌اكسيدان‌ها را در بدن كاهش مي ‌دهد. آنتي ‌اكسيدان‌ها از تاثيرات مضر راديكال‌ هاي آزاد بر بدن جلوگيري مي كنند و از اين نظر براي بدن مفيدند. 

با كاهش آنتي ‌اكسيدان‌ها در بدن به ‌وسيله اين دارو، ريه‌ها در معرض استرس اكسيداتيو ناشي از راديكال‌ هاي آزاد قرار مي ‌گيرند و آسم به وجود مي ‌آيد. 

اين نظر دكتر "بيزلي" يكي از محققان اين پژوهش است. به عقيده ايشان استامينوفن به غير از آسم، كودك را در سنين 6 تا 7 سالگي در معرض بيماري‌ هايي مانند اگزما و حساسيت فصلي (آب‌ريزش بيني، عطسه و التهاب مخاط ها) هم قرار مي‌ دهد.

با اين همه، محققان تاكيد كرده‌اند كه استامينوفن همچنان بايد به‌ عنوان داروي اصلي درمان سرماخوردگي ‌هاي اطفال و بيماري‌ هاي خفيف نوزادان مصرف شود، چون تنها داروي جايگزين آن، آسپرين مي باشد كه ممكن است عوارض خطرناكي مانند "نشانگان راي" (Ray  syndrome) (1) را به دنبال داشته باشد و مدت ‌هاست كه مصرف آن توصيه نمي ‌شود. به همين دليل بايد از همان داروي استامينوفن اما به اندازه كافي استفاده شود.

يك نكته مهم ديگر كه در جريان اين مطالعه مشخص شد، ارتباط بين حساسيت فصلي و آب ‌ريزش بيني در كودكان و احتمال ابتلا به آسم بزرگسالي در آنان است. 

بررسي 6461 نفر در 14 كشور دنيا نشان داد كساني كه در كودكي دچار آب ‌ريزش بيني و حساسيت و رينوره(احتقان بيني) بودند، 3/5 برابر بيشتر احتمال دارد كه در بزرگسالي گرفتار آسم شوند.
اين مساله با توجه به تاثير مصرف استامينوفن در بروز آب ‌ريزش‌هاي بيني و حساسيت فصلي نشان مي ‌دهد، والديني كه اين دارو را بيش از اندازه به كودك خود مي ‌دهند بايد نگران بروز بيماري‌ آسم در كودك خود و حتي در سنين بزرگسالي او باشند.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه