غذاساز يك وسيله چندكاره آشپزخانه است كه ميتواند تقريبا تمام انواع مواد غذايي را سريع و آسان خرد ، ورقه، رنده، آسياب و پوره كند. بعضي از مدلها حتي ميتوانند آب ليمو و سبزيجات را گرفته، مايه كيك را هم زده، خمير نان را ورز داده و گوشت و سبزيجات را چرخ كنند.

غذاساز يك وسيله چندكاره آشپزخانه است كه ميتواند تقريبا تمام انواع مواد غذايي را سريع و آسان خرد ، ورقه، رنده، آسياب و پوره كند. بعضي از مدلها حتي ميتوانند آب ليمو و سبزيجات را گرفته، مايه كيك را هم زده، خمير نان را ورز داده و گوشت و سبزيجات را چرخ كنند. 

اين دستگاه در سال 1973 توسط كارل سونتهايمر (1998-1914 مهندس و مخترع آمريكايي) به بازار آمريكا معرفي شد. او يك سال تمام بر روي همزن برقي صنعتي فرانسوي كار كرد تا بتواند آنرا با مصرف خانگي سازگار كند. هرچند مدتي طول كشيد تا مصرف كنندگان به سدمندي اين وسيله پي ببرند، اما پس از آن مخلوط كن برقي در سراسر جهان از جمله پرفروشترين وسايل خانگي شد. 

قطعات اصلي
غذاسازهاي مدرن در سه اندازه اصلي ارايه ميشوند: بزرگ يا full، متوسط يا compact و كوچك يا mini. اما اندازه غذاساز هرچه باشد، در هر صورت داراي يك سري قطعات اصلي است كه در تمام غذاسازها وجود دارد: موتور، كاسه يا پارچ با يك درب و يك محل تغذيه (ريختن مواد در داخل دستگاه) و مجموعه اي از قطعات جانبي. 

محل قرارگيري موتور در پايه دستگاه است و سنگين ترين بخش آن محسوب ميشود. طبعا هرچه دستگاه بزرگتر باشد، موتور سنگين تري نيز دارد كه گاهي تا 9 كيلو وزن دارد.اين سنگيني دليل مهمي دارد. در واقع اين پايه سنگين موجب ميشود كه دستگاه در هنگام كار و چرخش سريع پره هاي آن، از جاي خود حركت نكند. اولين غذاسازها تنها به رنگ سفيد و از جنس پلاستيك محكم ساخته ميشدند و امروزه در انواع رنگهاي زيبا و با بدنه فلزي و پلاستيكي عرضه ميشوند. 

از قسمت موتور ميله اي به سمت بالا درآمده كه كاسه يا پارچ دستگاه بر روي آن قرار گرفته و قفل ميشود. اين ظرف معمولا از جنس پلاستيك يا شيشه شفاف است. درب اين ظرف نيز بر روي دهانه محكم شده و بر جاي خود قفل ميشود. در بسياري از مدلهاي قديمي، پيچاندن يا محكم كردن درب، موتور را به راه مي انداخت اما مدلهاي جديد مجهز به دگمه روشن و خاموش هستند. 

درب ظرف داراي يك قسمت تغذيه است كه براي وارد كردن مواد مانند سبزيجات يا گوشت به داخل دستگاه است و اندازه دهانه آن بسته به اندازه دستگاه و مورد استفاده آن متفاوت است. گنجايش ظرف غذا ساز به اين ترتيب است: اندازه بزرگ داراي گنجايش 9 تا 13 پيمانه ماده غذايي هستند، اندازه متوسط از 5 تا 7 پيمانه و اندازه كوچك از 2 تا 5 پيمانه گنجايش دارند. بعضي مدلها داراي دو ظرف بزرگ و كوچك هستند كه هردو با يك پايه مشترك كار ميكنند. 

قطعات جانبي
در يك غذاساز معمولي، قطعات جانبي بر روي ميله داخل ظرف محكم ميشوند. قطعات استاندارد درنظر گرفته شده براي غذاسازها عبارتند از يك تيغه به شكل S و صفحه هاي مخصوص رنده و خرد كردن. تيغه S شكل در ته ظرف قرار ميگيرد. اين قطعه از دو تيغه كوچك قوس دار و بسيار تيز ساخته شده است كه در دو جهت مخالف به روي يك ستون كوچك و محكم پلاستيكي نصب شده اند و بر روي ميله مخصوص داخل ظرف محكم ميشوند. اين تيغه معمولا از فلز ساخته ميشود و در بعضي موارد از جنس پلاستيك سخت است. تيغه هاي فلزي به خاطر تيزتر بودن و طول عمر مفيد بيشتر، به انواع پلاستيكي رجحان دارند. 

صفحه هاي رنده كننده و خرد كننده از جنس فلز هستند و در بالاي ظرف بسته ميشوند. به اين ترتيب ماده غذايي كه از طريق دهانه درب وارد دستگاه ميشود، بلافاصله با تيغه تماس پيدا كرده خرد ميشود و در داخل ظرف ميريزد. سوراخها و شكافهاي موجود بر روي اين صفحات، اندازه هاي مختلفي دارند و مواد را در اندازه هاي ريز، متوسط، درشت و فانتزي رنده و خرد ميكنند. اين صفحات به صورت جداگانه نيز به فروش ميرسند و ميتوان با تهيه چند مدل ديگر، مجموعه موجود را كاملتر كرد. 

*توجه كنيد كه به خصوص براي استفاده از اين تيغه ها، حتما مواد را با دسته يا كاردك مخصوص به داخل دستگاه بريزيد و هرگز آنها را با دست به داخل فشار ندهيد. 

قطعات جانبي ديگر
علاوه بر ضمائم استاندارد شما ميتوانيد قطعات ديگري را هم به غذاساز خود اضافه كنيد و دستگاه خود را كارآمدتر نماييد. از جمله اين قطعات ميتوان به موارد زير اشاره كرد: • تيغه خمير نان: اين تيغه از پلاستيك و گاهي از جنس فلز ساخته ميشود، نسبت به تيغه S خميدگي كمتري داشته و براي تهيه خمير نان يا پيتزا مورد استفاده قرار ميگيرد. 

• تخم مرغ زن: اين قطعه از دو بازوي بلند متصل به همزنهاي گلابي شكل ساخته شده است و براي هم زدن تخم مرغ، مايه كيك و خامه به كار ميرود و مايه اي پف دار و سبك توليد ميكند. 

• صفحه خلال كننده: اين قطعه داراي رديفي از دندانه هاي بيرون زده كوتاه و تيز است و هرنوع ماده غذايي را به شكل رشته هايي باريك خرد ميكند. 

• صفحه سيب زميني خرد كن: اين صفحه مانند مدل قبلي است با اين تفاوت كه دندانه ها بزرگترند و براي خرد كردن سيب زميني در اندازه مناسب براي سرخ كردن به كار ميروند. 

• آب پرتقال گير: صفحه اي با يك برآمدگي گنبد شكل دندانه دار براي گرفتن آب مركبات. 

• آب ميوه گيري: اين قطعه ميوه ها و سبزيجات را به پوره اي نرم تبديل ميكند، آب آنرا در پايين ظرف جمع كرده و تفاله را بر روي صافي از يكديگر جدا ميكند.

انتخاب غذاساز مناسب
در اينجا به چند نكته مفيد درباره انتخاب و خريد غذاساز مناسب اشاره ميكنيم: 
گنجايش
همانطور كه اشاره شد، مدلهاي مختلف غذاساز داراي ظرفيتي از 1.4 تا 3 ليتر هستند. يكي از مهمترين نكات در انتخاب غذاساز، توجه به مقدار استفاده شما از آن است. اگر حجم استفاده شما و تعداد افراد خانواده شما زياد است يا معمولا مهمان داريد، حتما نوع بزرگتر آن را انتخاب كنيد. 

نيروي دستگاه
غذاساز موردنظرتان بايد براي انجام دادن تمام اموري كه از آن انتظار داريد، داراي نيروي كافي باشد. نيروي اين دستگاهها از 400 تا 1100 وات و بيشتر متفاوت است. هرچه ميزان نيروي موتور بيشتر باشد، كارهاي محوله به دستگاه سريعتر انجام شده و غذاساز براي كارهاي سنگينتر مناسبتر خواهد بود. سعي كنيد كه با توجه به بودجه خود، قويترين مدل ممكن را تهيه كنيد و در كل هدف خود را بر روي خريد مدلي با ميزان وات 750 به بالا قرار دهيد. 

تيغه ها
بهتر است كه تيغه هاي غذاساز از جنس فلز ضد زنگ باشند زيرا جنسهاي ديگر نميتوانند تا اين حد مقاوم و بادوام باشند. بسته به بودجه اي كه درنظر گرفته ايد، بهتر است از بين دو دستگاه با كيفيت مشابه، آن را كه داراي تيغه ها و صفحات بيشتري باشد انتخاب كنيد. 

امروزه بسياري از قطعات غذاسازها را ميتوان در ماشين ظرفشويي شست. توجه كنيد كه اگر از ماشين ظرفشويي استفاده ميكنيد، اين امكان در دستگاهي كه ميخريد موجود باشد. 

ايمني
بسياري از مدلهاي غذاساز مجهز به ويژگيهاي ايمني مختلفي هستند. از جمله دربهاي قفل شونده، فاصله زياد بين ورودي مواد و تيغه ها و خاموش ماندن دستگاه در صورت درسته نشدن درب ظرف. اين نكات ايمني شما و اهالي خانه را تضمين كرده و اگر موجب بالا رفتن قيمت دستگاه هم شوند، ويژگيهايي بسيار با ارزش محسوب ميشوند و بهتر است با مبلغ بيشتر، دستگاهي با ايمني بالا تهيه كنيد. 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه